Związek Ogrodniczy w Łodzi został powołany w 1907 roku z inicjatywy łódzkich ogrodników/działaczy/środowiska ogrodniczego jako Oddział Centralnego Polskiego Związku Ogrodników w Warszawie który powstał w 1906 roku.
Działanie łódzkiego Oddziału Związku w pierwszych latach to pomoc materialna członkom, dbałość o zawodowe dokształcanie się, wyjednywanie lepszych warunków pracy i płacy, poradnictwo fachowe, popularyzowanie czytelnictwa, urządzanie wystaw i targów produktów ogrodniczych, występowanie do władz w obronie interesów swoich członków.
Już w okresie zaborów następował dynamiczny rozwój ogrodnictwa. W okresie międzywojennym Związek Ogrodniczy w Łodzi z dużym rozmachem prowadził działalność na rzecz swoich członków w różnym zakresie.
Był pionierem w opracowaniu pierwszych norm i znormalizowania płac pracowników, kontynuował zapoczątkowane w poprzednich latach pośrednictwo pracy. Organizował pokazy prac ogrodniczych, brał udział w wystawach inicjowanych przez różne instytucje związane z ogrodnictwem.
W 1932 roku Związek Ogrodniczy w Łodzi obchodzi 25-Lecie swego istnienia.
W 1933 roku zatwierdzony zostaje statut Związku Ogrodniczego.
W 1947 roku w ramach obchodów 40-lecia swojego istnienia Związek bierze udział w Ogólnopolskiej Wystawie Rolno-Ogrodniczej w Poznaniu.
W 1948 roku decyzją władz państwowych nastąpiło rozwiązanie Związku, wymuszono zmianę nazwy na Zrzeszenie Ogrodnicze i zmuszono do przystąpienia
do Związku Samopomocy Chłopskiej.
W 1949 r. Zrzeszenie zostało definitywnie zlikwidowane.
Dnia 3 lutego 1957 r. reaktywowano Związek Ogrodniczy w Łodzi. Jednak 27 września 1961 r. decyzją Urzędu Spraw Wewnętrznych postawiono Związek w stan likwidacji. Działalność społeczna organizacji, jako jedynej w kraju jest kontynuowana w możliwej wówczas formie tj. jako Koło Ogrodnicze przy Łódzkiej Spółdzielni Ogrodniczej.
W dniu 18 grudnia 1980 roku następuje przełom i Związek Ogrodniczy w Łodzi jako samodzielna organizacja zostaje wpisany do rejestru Stowarzyszeń i Związków Urzędu Miasta Łodzi.
W 1981 roku odbywa się Pierwsze Walne Zebranie członków Związku na którym wybrany został Zarząd.
W 1982 roku Związek obchodzi kolejny już 75 jubileusz uwieńczony wystawą róż gruntowych w Ogrodzie Botanicznym.
W latach 1981-1989 roku do okresu transformacji gospodarczej Związek Ogrodniczy w Łodzi poprzez powołany do życia Zakład Działalności Gospodarczej był dystrybutorem materiałów potrzebnych ogrodnikom do prowadzenia swojej działalności.
Z inicjatywy Naszego Związku w 1984 roku reaktywowano tradycje organizowania pielgrzymek ogrodników na Jasna Górę, które odbywają się do dnia dzisiejszego. W 2007 roku Związek Ogrodniczy obchodził Jubileusz 100-Lecia.
Szczegółowe informacje o działalności Związku znajdziecie Państwo w opracowaniach “Historii Ogrodnictwa Regionu Łódzkiego 1907-2007” i “Historii Ogrodnictwa Regionu Łódzkiego Związek Ogrodniczy w Łodzi 2008-2017”, które są do nabycia w biurze/siedzibie Związku Ogrodniczego w Łodzi ul. Równa 3 lok.17.