W dniu 19 grudnia 1907 roku zawiązało się Koło Ogrodników w Łodzi. Były to czasy zaborów. Dlatego też już od zarania działalności przejawiała się potrzeba stworzenia określonego symbolu niosącego w sobie wszystkie oczekiwania, jak również siłę integrującą środowisko ogrodnicze. Podjęto decyzje o ufundowaniu sztandaru.
Rozpoczęto zbiórkę pieniędzy. Opracowania wzoru sztandaru podjął się Kol. Tomasz Raszczyński zaś korekty artystycznej Wojciech Salwa – znany łódzki bukieciarz.
Materiał na sztandar sprowadzono z Francji drogą konspiracyjną. Po pokonaniu wielu przeszkód dopiero w 1912 roku jedwab, złote i srebrne, nici oraz szarfy dostarczył Julian Wiśniewski. Znalazły się także odpowiednie drzewce. Po zgromadzeniu całości materiałów pojawił się kolejny problem. Żaden z ogrodników
nie wyraził zgody aby na sztandarze znalazł się symbol orła rosyjskiego, dlatego sprawa sztandaru została odłożona na późniejszy okres.
Dopiero w 1926 roku Związek Ogrodniczy kontynuował wcześniej podjęte działania dotyczące ufundowania sztandaru. W okresie pierwszej wojny Światowej materiały na sztandar przechowywane były u Kol. Leona Kołaczkowskiego przy ul. Przędzalnianej 82 w Łodzi. W 1928 roku przystąpiono do dalszych prac. Na
materiale srebrnymi nićmi został wyhaftowany biały orzeł. Otoczony wieńcem wyhaftowanych bratków. Wykonanie haftu zlecono firmie Stefanii Grodzieńskiej. Pod
koniec 1929 roku sztandar był juz gotowy. Zabrakło jednak pieniędzy na jego wykupienie. Poświecenie sztandaru odbyło się 12 czerwca 1931 roku w Katedrze
Łódzkiej. Rodzicami chrzestnymi sztandaru zostali: Józef Hejwowski, Maria Dymkowska, Wacław Adamczewski i Janina Kołaczkowska.
W okresie drugiej wojny światowej i po jej zakończeniu aż do 1981 roku sztandar przechowywany był początkowo u kol. Władysława Zakrzewskiego później u kol. Jerzego Kołaczkowskiego i innych członków Związku Ogrodniczego. Sztandar na skutek złych warunków przechowywania uległ zniszczeniu. Staraniem Zarządu Koła za prezesury kol. Szczepana Budzisiaka sztandar został odrestaurowany. Zadbano o jego oryginalność. Wszystkie hafty w stanie oryginału zostały przeniesione na nowy materiał a oryginalny sztandar jako cenna pamiątka został zaszyty w nowym sztandarze. Ponieważ Związek przed I wojną światową nie posiadał osobowości prawnej na sztandarze widnieje napis Polski Związek Ogrodniczy – jako jednostka posiadająca osobowość prawną a pod tym napis Łódzki Związek Ogrodniczy.
W 2012 roku Zarząd Związku Ogrodniczego w Łodzi chcąc wykonać zalecenia Walnego Zebrania podjął decyzję o ufundowaniu repliki sztandaru i zachowanie pierwotnego historycznego egzemplarza. W dniu 17 maja Zarząd podjął decyzję iż replika zostanie wykonana. Skontaktowano się z Panią Anną Baranowicz po dokonaniu oględzin sztandaru stwierdziła jednoznacznie, że wewnątrz sztandaru nie ma elementów “starego sztandaru”. Stwierdziła, że wykonanie repliki byłoby bardzo trudne i kosztowne, a replika nie byłaby lżejsza. Jej zdaniem należałoby oddać sztandar do renowacji poprzez odpowiednie czyszczenie i uzupełnienie brakujących haftów.
Pierwszym chorążym sztandaru był. Kol. Jan Jagodziński, w latach osiemdziesiątych XX wieku kol. Zdzisław Janeczek, a obecnie kol. Włodzimierz Rybczyński.